Tjah, heel veel inspirerender kon ik die titel niet maken, maar duidelijk is ‘ie wel toch? Een aantal weken schreef ik een post over hoe ik uit een wat zwaardere periode kwam. Als reactie daarop leek het me wel een mooi idee om blogs te schrijven over hoe ik uit zo’n periode kom, wat mij helpt en wat mij nog zou kunnen gaan helpen. Zo ontstond de serie ‘Uit De Knoop’.
Maar eerlijkheid gebied mij te zeggen dat ik daarna niet echt heel geïnspireerd meer voelde om te schrijven, maar hopelijk is het vandaag zo ver!
In de afgelopen maanden heb ik veel nagedacht over de dingen die mij gelukkig maken. En ik kan je vertellen dat dat behoorlijk lastig is, vooral als je je niet zo lekker in je vel zit. Er zijn verschillende dingen die mij hierbij helpen (en ook nog aan bod komen in andere posts): sporten, wandelen, routines, juist die routines eens doorbreken, reizen, afspreken met vrienden, nieuwe dingen doen, angsten overwinnen maar ook vooral: dingen maken.



Ik ben een maker
Laat over dat laatste nou eens deze blogpost gaan. Ik merkte de afgelopen maanden dat er weinig ruimte in mijn hoofd was om dingen te maken. Dat is natuurlijk helemaal niet erg, we hebben allemaal wel eens last van een creatieve block. Maar dit keer was het geen creatieve block, maar een hele grote blokkade in het algemeen. Het maken van dingen heeft voor mij persoonlijk ook iets magisch en helends. Het zorgt er voor dat ik uit mijn hoofd kom en mijn handen het overnemen van mijn hoofd. Het gaat dan ook absoluut niet om het eindresultaat, maar om de reis er naar toe zoals ze altijd zo cliché zeggen.



Over cliché’s gesproken, toen ik laatst met iemand een gesprek over fotografie had noemde ik mijzelf een maker. Dat klinkt behoorlijk pretentieus, maar ik ben er wel echt van overtuigd dat niet iedereen een maker is (overigens denk ik wel dat iedereen creatief is). Ik ben ooit begonnen met fotograferen vanuit een immense drang om dingen te maken, te creëren. Die drang had ik ook al met tekenen en nu ik er over nadenk heb ik dat als kind zijnde al gehad. Het was dan ook niet raar dat ik naar de kunstacademie ging om illustratie te studeren.



Die drang om te maken zorgt er voor dat ik naast mijn fotografiebedrijf nog allerlei andere dingen doe zoals tekenen, linosnedes maken, jurkjes naaien en pottenbakken. Zelfs het schrijven van een blogpost als deze voelt bevredigend en als een fijn resultaat, omdat ik simpelweg iets maak uit het niks. Ja zelfs het bakken van een brood is iets maken en enorm bevredigend (maar aan die hobby ben ik na lang twijfelen toch maar niet aan begonnen, haha).



Als maker heb je wellicht sneller een soort Pippi Langkous instelling: “Ik heb het nog nooit gedaan dus ik denk dat ik het wel kan!”. Maar zoals je je misschien kunt voorstellen is die hele instelling een beetje verdwenen als je in de put zit. Dan denk je niet meer dat je alles wel kan, dan interesseert het je gewoon geen ene reet. Voor mij is het altijd een soort lichtpuntje als ik weer die drang voel om iets te maken, als de inspiratie weer een beetje begint te komen. Maar dat heeft soms wel wat werk nodig.
Waar te beginnen?
Ik hoor het je al denken: “Leuk en aardig al dat geneuzel over je geweldige creativiteit maar wat moet ik hier nou mee?”. Nou ik denk dat iedereen creatief is. En dat het uiten daarvan ook iedereen kan helpen. In mijn geval weet ik dat mijn makersdrang zo sterk is dat ik dit simpelweg moet doen. De afgelopen jaren heb ik steevast gemerkt dat ik ongelukkig word van niks maken.
Natuurlijk geldt dit niet voor iedereen, maar ik geloof er wel in dat dingen maken iedereen plezier kan brengen. Bij deze dus een paar tips:
- Start klein. Mijn valkuil is vaak dat ik dingen meteen te groots wil aanpakken, wat vaak niet lukt en waardoor ik dan maar afhaak. Mijn grootste tip is dan ook: begin klein. Maak eens een korte schets, daag je zelf daarna uit door bijvoorbeeld een wekelijkse of dagelijkse schets te maken. Het hoeft niet mooi te zijn, als je maar begint. Vaak is het begin het lastigs en ga je daarna intuïtief zelf verder.
- Maak iets na. Kijk ik heb de kunstacademie gedaan en ben vanaf jongs af aan een fantast die graag knutselt, dus ik ‘bedenk’ zelf het liefste de dingen die ik maak. Zelfs mijn jurken hebben vaak niet echt een patroon, maar zijn een mengelmoesje van van alles. Maar weet je, het is helemaal niet erg als je dit niet voelt of nog niet kan. Dat hoeft ook helemaal niet. Pak een schilderen op nummers (weer helemaal hip!) of een borduursetje en begin gewoon.
- Ga diep. Wellicht is dit een persoonlijk ding, maar als ik eenmaal een nieuwe hobby heb gevonden dan duik ik er he-le-maal in. Denk aan urenlang YouTube-filmpjes kijken, alle mogelijke technieken opzoeken, makers op Instagram volgen. Ook daar kan ik enorm van genieten, niet alleen leuk om zo inspiratie op te doen maar nieuwe dingen leren an sich doet ook heel goede dingen voor je hoofd. Als je absoluut niet houdt van dingen maken dan kun je ook denken aan het leren van een nieuwe taal met DuoLingo, of hoe je een fietsband plakt ;) Nieuwe dingen leren doet zoveel goeds voor je brein, dat kun je je bijna niet voorstellen!



Wat het mij brengt (en jou kan brengen)
Ik zal je niet vervelen met nog een lofzang over hoe ~*creatief*~ ik wel niet ben. Wel wil ik je meegeven dat het niet gaat om het eindresultaat, maar om hoe je het benadert. Als het heel mooi en goed moet zijn dan gaat het je alleen maar frustreren (een wijze les die ik nog steeds leer als ik weer eens prints maak voor de webshop). Maar wil je gewoon iets nieuws leren en ga je er met een open blik aan beginnen? Dan kan het alleen maar leuk zijn! Nou even een lijstje van wat ik graag doe en wat het me brengt:
- Fotografie – mijn nummer 1 liefde natuurlijk. Ik kan er enorm van genieten als alles mooi samenkomt: kleuren, licht, mooie mensen, natuur, bloemen. Ik beschouw mijzelf als enorm gelukkig dat dit mijn werk is. Maar echt ENORM.
- Grafiek – linosnedes en etsplaten maken vind ik heerlijk. Het heeft enorm lang geduurd voordat ik een beetje besefte wat de techniek was voor mij. Op de kunstacademie had ik hier veel meer mee willen doen, maar goed, soms snap je dat pas later. Ik kan er ook echt van genieten om mijn prints bij elkaar te zien en om webshoporders samen te stellen. Het uitgutsen van een plaat vind ik ontzettend rustgevend om te doen en het geeft je ook meteen iets nuttigs om te doen tijdens het eeuwige Netflixen.
- Naaien – mijn nieuwste hobby! Dit vergde wat geduld en doorzettingsvermogen, want ik had altijd ruzie met mijn naaimachine. Maar nu gaat het steeds beter en durf ik langzaam maar zeker steeds moeilijkere projecten te maken. Het is echt zó leuk om iets te maken en steeds meer te zien dat het een kledingstuk wordt, om het vervolgens dan ook echt te dragen. Ik weet nog wel dat ik vorig jaar hoopte dat ik dit jaar een kimono ofzo zou naaien. Nou, ik ben niet meer te stoppen ondertussen! ;) Dat had ik vorig jaar nooit verwacht!
- Perfectie loslaten – Oef, dit is vaak voor veel mensen een moeilijke. Heel vroeger had ik er ook last van: dat alles meteen goed moest zijn, anders had het toch geen zin? Gelukkig heb ik dat nu door al mijn creatieve uitspattingen los kunnen laten! Het gaat niet om het eindresultaat, maar om de plezier die het brengt. Natuurlijk is het plezier extra groot als je ook nog eens tevreden bent met het eindresultaat, absoluut. Maar het is niet het belangrijkste. Zo waren mijn potjes bij de pottenbakcursus allemaal schots en scheef, maar vond ik dat juist wel wat hebben (tot grote frustratie van mijn lerares, haha!)
- Hoofd leeg – ik herinner me een leraar op de kunstacademie die de opdracht gaf om elke dag te tekenen in je schetsboek. Als je er eenmaal in zat zou het lijken alsof er maar 5 minuten waren verstreken in plaats van een uur. En dat geldt eigenlijk ook voor alles wat je maakt: je raakt heerlijk uit je hoofd en de tijd vliegt voorbij.



Hoe nu verder?
Ja geen idee waar ik eigenlijk heen wil met deze blog, behalve duidelijk maken dat dingen maken gewoon fantastisch leuk zijn en mijn leven echt enorm verrijken. Ik prijs me ook erg gelukkig dat ik dit mag doen voor werk en er de tijd voor heb om lekker veel hobby’s te hebben. Daar zit natuurlijk ook een keerzijde aan: door al die tijd voelt het leven an sich soms erg eenzaam en een beetje nutteloos allemaal. Dus wellicht zijn al die hobby’s ook wel een ‘coping mechanism’. Maar wel een heel gezonde als je het mij vraagt!
Op dit moment wil ik weer gaan beginnen aan “The Artist’s Way” van Julia Cameron. Een programma van 12 weken waar je dus eigenlijk weer een beetje inspiratie gaat vinden. Ik moet zeggen dat ik de morning pages (elke ochtend 3 blaadjes volschrijven) nogal lastig vind maar wie weet houd ik het vol ;)
Heb jij hobby’s? Zou je deze als creatief omschrijven? Ik ben daar ook wel benieuwd naar. Veel mensen beschouwen zichzelf niet als creatief maar zijn het naar mijn mening stiekem weer wel.
Leuke post. Een goed idee om via het maken je hoofd te activeren. (of hoe zeg je dat zo mooi). Ik ben ook een maker, maar mijn hoofd staat me meestal in de weg. Ik blijf maar achter mijn pc zitten, omdat ik denk dat ik het daar moet doen, terwijl ik vermoedelijk met de hand verder kom. Zo schrijf ik mijn teksten ook graag met de hand, gewoon op een multovel. Heerlijk. Ben benieuwd naar je volgende blog.
Heerlijk al die creatieve hobby’s! Hier nog een maker. Ik maak op mijn werk dingen (in het laboratorium) en ook thuis (koken, bakken, naaien, pottenbakken, schilderen, bloggen; eigenlijk veel vergelijkbare hobby’s als jij hihi). Ik word ook echt ongelukkig als ik even niets kan maken. Wel wissel ik de hobby’s vaak af; nooit allemaal tegelijk, zoals jij hoor!
Hopelijk helpt het maken je steeds verder uit de knoop :)
Ha, nog een afgestudeerd illustrator hier! Grafiek vond ik het allerleukste vak dat we hadden. Nu heb ik blauwdrukken ontdekt, is ook echt fantastisch! Helaas heb ik te weinig geduld voor mijn naaimachine, maar dat heb ik ook geprobeerd.
Als ik een drakenbui heb, helpt het me inderdaad ook altijd om een brood te gaan bakken. Ook al heb ik er geen zin in. Ik knap er toch van op.
Ha wat leuk dat jij ook illustratie hebt gestudeerd! En hadden wij maar een vak grafiek.. helaas werd daar op mijn school niet zoveel mee gedaan en moest je dat allemaal maar zelf uitzoeken. Dat heb ik eigenlijk pas na de academie echt ontdekt, zo jammer!
Iets maken is altijd goed he :D
Bij mij is bakken hetgeen dat mij altijd door een dip helpt. Zelfs de brownies die ik al hondermiljoenmiljard keer gemaakt heb, vind ik nog altijd ontspannend. Ik hou ervan om dingen te smelten, alles door elkaar te roeren en dan te zien dat het een geheel wordt als deeg én dat dat deeg dan een compleet nieuwe vorm aanneemt in de oven. En bloggen, doet het altijd voor mij.
Maar wat Johanna zegt heb ik ook wel een beetje. Ik zit wat te veel achter m’n laptop terwijl ik meer met m’n handen zou kunnen doen, zoals tekenen of naaien maar dat komt er amper van. Ik vind het vaak nog wel moeilijk om daaruit te raken.